Zanim cudze pochwalicie – własne poznajcie!

Zanim cudze pochwalicie – własne poznajcie!

Najnowszy numer Kociewskiego Magazynu Regionalnego już w sprzedaży

 

 

Kociewie to malownicze, cieszące oko pejzaże, których uroki starają się uchwycić i utrwalić
w literackiej formie lokalni mistrzowie słowa.

Kociewie to regionalna kuchnia, wielobarwne stroje ludowe, skoczne melodie wygrywane na trąbach, diabelskich skrzypcach i akordeonach.

Kociewie wreszcie to spajające lokalną społeczność kongresy, obchody jubileuszowe, sympozja, w tym również szeroko rozumiana działalność wydawnicza: publikacje wspomnieniowe, periodyki, opracowania popularnonaukowe.

A skoro o działalności wydawniczej mowa zachęcamy wszystkich pasjonatów burzliwych dziejów regionu, jak również miłośników dziedzictwa kulturowego „Małej Ojczyzny” do zapoznania się
z tekstami zamieszczonymi w najnowszym, 104. numerze, Kociewskiego Magazynu Regionalnego! Na kartach lokalnego periodyku każdy, nawet najbardziej wybredny czytelnik, znajdzie coś dla siebie:

 

Historia: dzieje kociewskich towarzystw ludowych, wyzwolenie Kociewia spod zaboru pruskiego, konspiracyjna działalność niepodległościowa lokalnych organizacji filomackich, tworzenie się samorządu terytorialnego w powiecie starogardzkim w latach 1920-1921 – to zaledwie część, spośród obecnych na kartach kwartalnika zagadnień, poświęconych burzliwym, ale jakże pasjonującym dziejom ziemi kociewskiej.

 

Wydarzenia kulturalne: obchody Światowego Dnia Kociewia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie, konferencja monograficzna poświęcona księdzu prof. Januszowi St. Pasierbowi, promocja tomiku poetyckiego „Za tęczowymi drzwiami” autorstwa Zofii Daniel, spotkanie Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków – jak się okazuje Kociewie ma dla mieszkańców i miłośników regionu naprawdę wiele do zaoferowania, stąd szereg sprawozdań oraz relacji zamieszczonych na łamach bieżącego numeru pisma.

 

Znani Kociewiacy: Maria Pająkowska-Kensik – tegoroczna laureatka Medalu Stolema oraz Andrzej Liss – zmarły w styczniu br. działacz polityczny i społeczny rodem z Pelplina, czyli biogramy osób, które wniosły znaczący wkład w rozwój regionu.

 

W najnowszym numerze Kociewskiego Magazynu Regionalnego, obok niespodzianki w postaci krzyżówki konkursowej, znaleźć można również odpowiedzi na następujące pytania:

Jak efektywnie mobilizować młodzież szkolną do zgłębiania wiedzy na temat najbliższego otoczenia: wsi, miasta, gminy, powiatu?

Co może robjyć człowiek chtóran ma łusz wjanci roków niysz dwa siekyrki?

Jakie informacje dotyczące średniowiecznych i nowożytnych dziejów Europy odnaleźć można
na kartach „Kroniki pelplińskiej”?

Co wspólnego ma Kociewie z Toskanią?

 

Zachęcamy do lektury pisma!

 

Bieżące numery Kociewskiego Magazynu Regionalnego nabyć można w budynku głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.
Archiwum wirtualne Kociewskiego Magazynu Regionalnego dostępne jest na stronie biblioteka.tczew.pl/kmr.

Pismo dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz również

Baner Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy. Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii...

Czytaj więcej
Baner UWAGA MIESZKAŃCY !!!

UWAGA MIESZKAŃCY !!!

Wójt Gminy Bobowo wprowadza od 10 czerwca 2021 r. do odwołania zakaz podlewania ogródków w godzinach od 6.00 do 22.00 na terenie całej gminy. Informacja...

Czytaj więcej

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Gminy