INFORMACJA O WARUNKACH UZYSKANIA DOFINANSOWANIA W RAMACH PROGRAMU PRIOTYTETOWEGO: „OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU FINANSOWANIA USUWANIA WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST”
Warunki dofinansowania z udziałem środków NFOŚiGW udzielanego przez WFOŚiGW beneficjentom końcowym:
- Udzielając dotacji ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW, WFOŚiGW działa we własnym imieniu na rzecz NFOŚiGW;
- Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi odpowiednio:
1) do 100 % jego kosztów kwalifikowanych dla gmin o wartości wskaźnika G określonego dla roku poprzedzającego rok złożenia wniosku nie większej niż 1500 ;
2) do 70 % jego kosztów kwalifikowanych dla gmin o wartości wskaźnika G określonego dla roku poprzedzającego rok złożenia wniosku w przedziale powyżej 1500 do 2000;
3) do 40 % jego kosztów kwalifikowanych dla gmin o wartości wskaźnika G określonego dla roku poprzedzającego rok złożenia wniosku powyżej 2000 .
- Udział środków udostępnionych przez NFOŚiGW wynosi
1) do 50 % kwoty dofinansowania, o której mowa w ust. 7.3.2 programu priorytetowego; dla WFOŚiGW, w których w roku ogłoszenia naboru wniosków o udostępnienie środków
planowane przychody z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska wynoszą powyżej 12 500 tys. zł;
2) do 60 % kwoty dofinansowania, o której mowa w ust. 7.3.2 programu priorytetowego, dla WFOŚiGW, w których w roku ogłoszenia naboru wniosków o udostępnienie środków
planowane przychody z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska są mniejsze lub równe niż 12 500 tys. zł.
- Kwota dofinansowania udzielanego ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW w ramach realizacji umowy udostępnienia środków nie może przekroczyć iloczynu 350 zł i sumy całkowitego efektu ekologicznego, wyrażonego w Mg unieszkodliwionych odpadów zawierających azbest.
- Udział środków udostępnionych przez WFOŚiGW wynosi nie mniej niż 35 % kwoty dofinansowania, o której mowa w ust. 7.3.2 programu priorytetowego.
- W przypadku, gdy dofinansowanie stanowi pomoc publiczną, jest ono udzielane zgodnie z regulacjami dotyczącymi pomocy publicznej.
- W przypadku dofinansowania przekazywanego za pośrednictwem jednostki samorządu terytorialnego, zasady pomocy publicznej stosowane są w odniesieniu do ostatecznych odbiorców korzyści. Podmiotem udzielającym pomocy ostatecznemu odbiorcy, zobowiązanym do zapewnienia zgodności pomocy publicznej z zasadami jej udzielania oraz realizacji innych obowiązków podmiotu udzielającego pomocy jest w takiej sytuacji dotowana jednostka samorządu terytorialnego.
- W przypadku przedsięwzięć, o których mowa w ust. 7.5.2 programu priorytetowego, kwota dofinansowania ze środków NFOŚiGW wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych; pkt. 2 – 5 nie stosuje się.
Szczegółowe informacje dotyczące Programu Priorytetowego „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest” znajdują się na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Linki poniżej: