Grabowo
Wieś sołecka Grabowo położona jest w południowej części gminy Bobowo. Nazwa miejscowości wywodzi się od słowa ?grab?. Do wsi administracyjnie należy przysiółek Maksymilianowo. Ogólna powierzchnia sołectwa wynosi 1062ha, klasy gleb uwarunkowały dobry rozwój rolnictwa.
Pierwsze informacje o osadnictwie w centralnej części dzisiejszego sołectwa datuje się na 4.000 ? 1.700 lat p.n.e., co świadczy o tym, że Grabowo należy do najstarszych osad Pomorza Gdańskiego. W VII ? IX w. n.e. istniał na terenie Grabowa gród wczesnośredniowieczny (grodzisko ? tzw. szwedzki szaniec). Jedna z legend mówi o tym, że wiosną 997 r. we wsi nocował Św. Wojciech podczas drogi misyjnej do Prus. Na przestrzeni wieków wieś zmieniała właścicieli ? najpierw należała do Krzyżaków, by po latach znaleźć się w obszarze Królestwa Polskiego. Koniec lat Rzeczpospolitej Szlacheckiej (poł. XVII w.), szczególnie wojna polsko ? szwedzka, doprowadziły do zniszczenia i wyludnienia wsi.
Z dziejów najnowszych warto zaznaczyć, że w 1850 r. w Grabowie urodził się światowej sławy chirurgu, Ludwik Rydygier, profesor Uniwersytetu w Krakowie i Lwowie. Był on twórcą w niepodległej Polsce Wojskowej Akademii Lekarskiej. Nie można także zapomnieć o fakcie powstania w 1892 r. pierwszej spółki melioracyjnej, która miała charakter patriotyczny. Dzięki jej działalności uregulowano szereg stosunków wodno ? prawnych (zlikwidowano kilka rozlewisk, w miejsce których powstały łąki i pastwiska). Równie ważnym wydarzeniem była bitwa pancerna pod Grabowem w dniach 18.02 ? 04.03.1945 r. Doszło tu do najcięższych walk na ziemi kociewskiej, w których zginęło ok. 200 żołnierzy niemieckich oraz ok. 100 polskich i radzieckich. Wojenna pożoga w tamtych dniach nie oszczędziła także ok. 50 mieszkańców wsi.
Wieś ma charakter ulicówki z typową zabudową wiejską. Oprócz zwartego osadnictwa występuje też zabudowa rozproszona. W obrębie wsi znajduje się jezioro Grabowskie o pow. ok. 5ha, które jest własnością gminy. Na terenie wsi znajduje się zabytkowy kościół p.w Trzech Króli z XVI w. zbudowany w stylu barokowym oraz były budynek szkoły (obecnie mieszkania) zbudowany ok. 1819 r. W Grabowie prężnie działają panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna.