Ambasador Kociewia, Perełka Kociewia

Ambasadorzy i Perełki Kociewia pilnie poszukiwani!

     Czas płynie i kolejny, piąty, zlot Kociewiaków i miłośników Kociewia zbliża się wielkimi krokami. W ubiegłym roku Walne Plachandry Kociewskie gościły w Pelplinie, w tczewskim powiecie. W bieżącym roku przychodzi kolej na powiat starogardzki. Organizatorzy tegorocznych plachandrów zapraszają 14 września br. do Arboretum Wirty w gminie Zblewo na Jarmark Kociewski i … 5. Walne Kociewskie Plachandry! Jak co roku, podczas zlotu Kociewiaków i miłośników Kociewia będą ogłaszani Ambasadorowie Kociewia i Perełki Kociewia.

I Ambasador, i Perełka Kociewia  to tytuły honorowe nadawane przez specjalną Kapitułę w której skład wchodzą przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, diecezji pelplińskiej i biznesu. Według regulaminu „(…) Ambasadorami Kociewia mogą zostać osoby reprezentujące różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej (wyróżnienie w kategorii indywidualnej) oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne, grupy nieformalne (wyróżnienie w kategorii zbiorowej). Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia oraz szeroko pojęta promocja tego regionu. Ambasadorem Kociewia w kategorii biznesu może zostać przedsiębiorstwo, które wykazuje związek z Kociewiem, a ponadto przyczynia się do rozwoju gospodarczego i ekonomicznego regionu, pozytywnie wpływa na lokalny rynek zatrudnienia, wspiera – poprzez patronat lub sponsoring – wydarzenia na Kociewiu. W tej kategorii przyznaje się ów honorowy tytuł osobno przedsiębiorstwom mikro i małym oraz średnim i dużym.

Perełką Kociewia może być uhonorowana osoba młoda (do 35 roku życia) o szczególnym dorobku w różnych dziedzinach życia społecznego (kultura, sztuka, sport, przedsiębiorczość, nauka, inna działalność) na rzecz Kociewia (…)”.

Nadchodzi zatem czas, by rozejrzeć się we własnej społeczności i okolicy, porozmawiać ze znajomymi, odwiedzić instytucje oraz  stowarzyszenia i… zgłosić kandydatury do Kapituły. Potem zaś zjawić się w Wirtach i zamanifestować przywiązanie do naszej Małej Ojczyzny – Kociewia.

 

Ubiegłoroczni Ambasadorzy:

Kategoria indywidualna: prof. Ryszard Karczykowski

Kategoria zbiorowa: Bractwo Czarnej Wody z Osia

Kategoria mikro i mały biznes: Wydawnictwo Prasowe „Edytor” z Gdańska

Kategoria średni i duży biznes: Dekpol S.A. z Pinczyna

Tytuł specjalny: Iglotex S.A. ze Skórcza

 

Perełka Kociewia: Laura Florentyna Dziąba

 

Regulaminy wyróżnień i wzory wniosków honorowych tytułów – Ambasador Kociewia i Perełka Kociewia dostępne są na stronie www.kociewie24.eu

                                                                                        

Regulamin Tytułu Ambasador Kociewia (2024)

Regulamin Wyróżnienia Perełka Kociewia (2024)

 

 

 

 

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Gminy