Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2023

Coroczny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy organizowany przez samorząd województwa pomorskiego, to długoletnia tradycja. Nie inaczej będzie w 2023 r. Można już nadsyłać zgłoszenia do konkursu. A o tym, który wieniec okaże się najpiękniejszy dowiemy się 10 września 2023 r. podczas drugiego dnia Święta Plonów – Dożynek Wojewódzkich w Szemudzie.

 

Termin zgłoszeń upływa 4 września 2023 r.

 

Konkurs na wieniec

Tradycyjnie wieniec dożynkowy jest przygotowywany na zakończenie żniw.

– Choć do końca tegorocznych żniw zostało jeszcze sporo czasu, to już teraz warto zastanowić się nad kompozycją wieńca dożynkowego. Aby stanowił wspaniałe podziękowanie za plony oraz jednocześnie prośbę o urodzaj w następnym sezonie – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który organizowany jest podczas Dożynek Wojewódzkich. Startują w nim rolnicy z całego województwa. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego. Tegorocznych zwycięzców poznamy drugiego dnia Święta Plonów, które w tym roku odbędzie się w Szemudzie.

 

Ruszyły zgłoszenia

Przed wysłaniem zgłoszenia warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Opisane są tam np. materiały, z którym mogą być zrobione wieńce.

– Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z materiałów naturalnych. To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów –  mówi Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP.

Wieniec nie może także obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy. Przedstawione kompozycje oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka województwa komisja.

– Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 tys. zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 tys. zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł.

 

Informacje praktyczne

Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Termin zgłoszeń upływa 4 września 2023 r. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Pismo przewodnie

Regulamin_konkursu_wieniec_dożynkowy_2023

Formularz zgłoszenia_Wieńca_Dożynkowego-2023

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Gminy