Jabłówko

 

Jabłówko

Miejscowość sołecka Jabłówko położona jest w północnej części gminy Bobowo. Nazwa pochodzi od sąsiadującej miejscowości Jabłowo w Gminie Starogard Gdański, a ściślej od jej zniemczonego zdrobnienia ? Klein Jablau. Miejscowość należy do najstarszych na Kociewiu. Świadczą o tym odkryte na początku XX w. dwa zespoły grobów skrzynkowych z lat 700 ? 400 p.n.e. ok. 600m na północny zachód od centrum wsi (w stronę sąsiedniej wsi Dąbrówka) oraz na wschód, w stronę starej linii kolejowej. Wewnątrz grobów znaleziono między innymi oprócz naszyjników, dwie urny popielinowe ozdobione rysunkami jeźdźców. Brak jest jednak dalszych dowodów materialnych na ciągłość osadniczą. Mimo to można powiedzieć, że Jabłówko w przeszłości rozwijało się, czego dowodem może być fakt, że w XIX w. stanowiło całość z Jabłowem, będąc folwarkiem szlacheckim.

Warto dodać, że według miejscowej legendy, na wzgórzu we wsi, gdzie dziś stoi przydrożna figura Matki Boskiej, dawniej znajdował się las, w którym pochowano żołnierzy napoleońskich wracających z Rosji po nieudanej kampanii w 1812 r. Co ciekawe, podobno w tym samym miejscu starogardzcy partyzanci ukrywali broń podczas walk z okupantem radzieckim w pierwszych latach po II wojnie światowej.

Jabłówko, w swej najdalej wysuniętej wschodniej części, wchodzi w obszar tzw. ozu starogardzkiego (wzgórza morenowe). Charakteryzuje się on urozmaiconą rzeźbą, a także budową geologiczną.

Zobacz również

Nadchodzące wydarzenia:

>>Archiwum wydarzeń

Kalendarz

Partnerzy Gminy